0
0
0

Fiberoptik LWL Anslutningskabel Weidmüller IE-FM5D2UE0100MLD0LD0X 50/125µ Multimode OM2 100 m

Art.nr: 258912
SKU: 8979030000
Fri frakt vid köp över 599:-
Betala som du vill med Klarna!
6.499 kr
(Exkl. moms 5.199,20 kr)
Inkl. moms + Frakt
6.499,00
St

Leverans inom 8 till 9 dagar*

* Helgfri måndag till fredag med alternativet "Snabbleverans till dörren inom Sverige (UPS Standard)". Ytterligare tre fraktalternativ finns att välja på.

» Mängdrabatt
Köp fler - betala mindre

Antal Styckpris * Du sparar kr
2+ 6.336,53 kr 162,47 kr = 2.50%
5+ 6.174,05 kr 324,95 kr = 5.00%
10+ 5.849,10 kr 649,90 kr = 10.00%
25+ 5.524,15 kr 974,85 kr = 15.00%
Beskrivning


Optiska kablar fungerar till skillnad från kopparkablar även under svåra förhållanden. Fiberoptiken påverkar inte elektroniken. Tack vare den optiska kabelns låga dämpning kan dessutom långa avstånd överbryggas.
LC-kontakt
LC-kontakten är en kraftfull fiberoptisk kontakt för Singlemode- och Multimode-användningar och övertygar med en inlänkningsdämpning på endast 0,1 dB och en återgångsdämpning på 55 dB. Uppbyggnaden av LC-kontakten bygger på en enkelfibrig keramisk ferrule med 1,25 mm diameter för en fiberoptikkabel.
Egenskaper
  • LC-stiftdonförLC-stiftdon
  • Duplex-Anslutningskabel
  • Färg: Svart
Utrustning
  • Släpkedjekabel: LC-Duplex IP 20, LCD-Duplex IP 20
  • PUR
  • Konfektionerade IE-ledningar
  • Fiberoptisk breakoutkabel
Specifikationer
Anslutningrak
AnslutningstypFiberoptik
Anslutningstyp ALC-stiftdon
Anslutningstyp BLC-stiftdon
Antal anslutning A1 x
Antal anslutningar B1 x
Dämpning2,3 dB/km vid 850 nm/0,5 dB/km vid 1300 nm
FibermaterialMultimode OM2
Fibertyp50/125µ
FärgSvart
HalogenfriJa
Innehåll1 st
Innerledar-materialGlasfiber
KabelapplikationLWL
KabelformRund
Kabellängd100 m
KabeltypAnslutningskabel
Typ av jumperDuplex
Recensioner